Vertrouwen, vakmanschap en de kracht van samenwerking
Interview met Jaco Duijst en Rick van Haren
Vertrouwen, vakmanschap en de kracht van samenwerking
Ruim anderhalf jaar geleden spraken we met Jaco Duijst, Directeur Grote Projecten bij Bosman, en Rick van Haren, projectdirecteur van de Bosman BAM Combinatie (BBC) en werkzaam bij BAM Bouw & Techniek, over de start van de revitalisatie van het ABN AMRO-hoofdkantoor aan de Foppingadreef in Amsterdam. Destijds stonden plannen, verwachtingen en de nieuwe samenwerking binnen de VOF centraal. Inmiddels is de uitvoering in volle gang.
Een gezamenlijke koers, anderhalf jaar later
De complexiteit van het project is verder toegenomen, maar ook het vertrouwen binnen het team en tussen beide organisaties is gegroeid. Wat in ieder geval onveranderd is gebleven: het enthousiasme waarmee beide heren over het project én over elkaar spreken.
Méér dan een groot project 
Hoewel de omvang indrukwekkend is, zit de grootste uitdaging volgens beiden vooral in het type project. “Het is een renovatieproject,” vertelt Rick. “Je werkt tegelijkertijd met sloop, ruwbouw, afbouw en techniek. Ontwerp en uitvoering (TO en UO) lopen deels door elkaar heen, waardoor je voortdurend moet anticiperen.” Volgens Jaco gaat dat veel verder dan alleen het behalen van certificeringen. Ook de bestaande situatie bracht uitdagingen met zich mee. Omdat het oorspronkelijke gebouw niet beschikte over een volledig BIM-model, werd het eerst volledig gescand voordat het ontwerp verder kon worden uitgewerkt.
Daarnaast speelt houtbouw een prominente rol binnen het project. “Hout vraagt een compleet andere aanpak dan beton,” legt Jaco uit. “Veel meer voorbereiding, veel eerder keuzes maken en een veel hogere mate van nauwkeurigheid. Dat heeft veel gevraagd van het team, maar tegelijkertijd ook laten zien waartoe we samen in staat zijn.”
Het verschil zit in de voorbereiding
Gaandeweg groeide het project van een casco-renovatie uit tot een omvangrijk casco-plus traject. Daarmee nam ook het aantal wijzigingsverzoeken sterk toe. Volgens Jaco was een van de belangrijkste succesfactoren de keuze om daar vroegtijdig een apart team voor vrij te maken.
“Rick heeft daar met een helicopterview naar gekeken en bewust besloten om een team in te richten dat zich volledig richt op het beoordelen en begeleiden van die wijzigingen.” “Voor mij was het belangrijkste dat het reguliere projectproces beheersbaar bleef,” vult Rick aan. “Op die manier hebben we de klant geholpen, maar ook onszelf. We houden grip op planning, kwaliteit en besluitvorming.” Juist die structuur zorgt ervoor dat een project van deze omvang beheersbaar blijft, zelfs wanneer de druk hoog is.
Ambitie met impact
Duurzaamheid vormt al vanaf de start een belangrijk uitgangspunt binnen het project. Inmiddels zijn de ambities verder aangescherpt. “Waar we begonnen met BREEAM Excellent, sturen we inmiddels op BREEAM Outstanding,” zegt Rick. “Dat vraagt continu om nieuwe afwegingen. Bij vrijwel iedere keuze kijken we hoe we onze duurzaamheidsdoelstellingen verder kunnen versterken.”
Volgens Jaco gaat dat veel verder dan alleen het behalen van certificeringen:
“Zelfs de Paris Proof-doelstellingen vallen beter uit dan we oorspronkelijk hadden berekend. Dat vraagt veel kennis, ervaring en vakmanschap. Niet iedere partij beschikt over die expertise, terwijl dat voor opdrachtgevers als Edge en ABN AMRO juist van cruciaal belang is. Zij zoeken partners die deze ambities niet alleen begrijpen, maar ze ook daadwerkelijk kunnen realiseren. Dat maakt het project bijzonder: dat we dit met elkaar kunnen bouwen, op dit niveau en met deze duurzaamheidsambities, daar ben ik enorm trots op.”
Twee bedrijven, één team
Dat Bosman en BAM vanuit verschillende culturen en werkwijzen komen, was vanaf het begin duidelijk.
“Vanuit BAM zijn we van nature sterk contractueel georganiseerd,” vertelt Rick. “Bosman kijkt vaak wat pragmatischer naar oplossingen en de relatie. Juist die verschillen vullen elkaar goed aan.”
Volgens Jaco was dat in het begin wel even zoeken: “de samenwerking was zeker in de opstartfase wennen voor iedereen. Maar inmiddels staat er iedere dag een team dat niet meer denkt vanuit BAM of Bosman, maar vanuit het project.” Dat merkt Rick ook: “vrijwel niemand voelt zich hier Bosman- of BAM-medewerker. Mensen voelen zich onderdeel van hetzelfde team. Dat is misschien wel een van de mooiste ontwikkelingen van de afgelopen anderhalf jaar.”
Van samenwerken naar vertrouwen
Naarmate het project complexer werd, groeide ook het onderlinge vertrouwen. “Waar we elkaar in het begin nog wat meer controleerden, is er nu vooral balans,” zegt Rick. “Ik weet inmiddels precies wanneer Jaco ergens op aanhaakt en hij weet dat ik de operationele verantwoordelijkheid volledig pak.” Jaco hoeft niet lang na te denken over wat daarin het verschil maakt. “Ik hoef eigenlijk nergens operationeel op in te grijpen. Rick heeft zich enorm ontwikkeld als projectdirecteur. Hij houdt overzicht, blijft rustig onder druk en weet zijn team goed mee te nemen.”
Andersom noemt Rick juist de gesprekken onderweg een van de grootste opbrengsten van de samenwerking. “We sparren veel met elkaar. Hoe kijk jij hiernaar? Wat zou jij doen? Dat soort gesprekken zijn ontzettend waardevol geweest.”
Trots op wat er staat
Nu de oplevering steeds dichterbij komt, kijken beide mannen met trots terug op wat het projectteam tot nu toe heeft bereikt. Voor Rick zit dat onder meer in de succesvolle oplevering van Gebouw D, die ondanks wijzigingen in planning en scope toch volgens verwachting kon worden opgeleverd. Voor Jaco zit de trots vooral in iets anders. “Ondanks alle uitdagingen heerst er op dit project een bepaalde rust en een soort broederschap. Mensen werken hard, helpen elkaar en hebben plezier in wat ze doen.”
Volgens beide heren is dat uiteindelijk misschien wel de grootste prestatie. “We hebben niet alleen een duurzaam gebouw gerealiseerd,” besluit Jaco. “We hebben samen laten zien wat mogelijk is wanneer vakmanschap, vertrouwen en samenwerking samenkomen. En dat maakt dit een van de mooiste projecten van Nederland.”
Bekijk de video van het project ABN AMRO Foppingadreef
We helpen je graag verder
Werk je aan een duurzaam en toekomstbestendig gebouw en zoek je een kennis- en regiepartner met de expertise om complexe technische vraagstukken te vertalen naar slimme, haalbare oplossingen? Neem dan gerust contact met ons op. We denken graag mee!
We zijn op werkdagen telefonisch bereikbaar tijdens kantooruren op 033 469 9199. Of vul het contactformulier in. Dan nemen we nemen contact met je op.
Neem contact met ons opMeer artikelen over dit project
Samenwerking

