Projectcase: Rembrandt Park One
“Het is fantastisch om een oud pand op deze manier nieuw leven in te blazen”
Locatie Amsterdam | Omvang 27.500 m² | Opdrachtgever Boelens de Gruyter en Dura Vermeer Renovatie Midden West | Oplevering 2023
In een van de grootste parken van Amsterdam, het Rembrandtpark is de herontwikkeling van het voormalige Ringpark-gebouw afgerond. Investeerder en ontwikkelaar Round Hill Capital en vastgoedontwikkelaar Boelens de Gruyter zetten dit karakteristieke gebouw uit de jaren zestig met deze transformatie weer helemaal op de kaart. Onder de nieuwe naam Rembrandt Park One is het complex een geweldige locatie voor een mix van bedrijven. De herontwikkeling van Rembrandt Park One was het begin van een grotere ontwikkeling om een aantrekkelijk aanbod van werk en recreatie te realiseren op deze mooie locatie in Amsterdam-West.
Rembrandt Park One omvat de renovatie van ruim 25.000 m² kantoorruimte en heeft 2.500 m² extra oppervlak door de twee extra verdiepingen die bovenop de tien bestaande lagen kwam. Het gebouw is volledig gestript en architectenbureau HofmanDujardin heeft het gebouw een nieuwe transparante aanblik met een open begane grond en glazen puien gegeven. Er is een paviljoen aan het water met restaurant en groot terras dat vrij toegankelijk is. Voor ontspanning kunnen bedrijven die zich in het gebouw vestigen ook terecht in de koffiebar en sportschool. Een bijzonder project in Amsterdam-West dat Bosman samen met partner Dura Vermeer Renovatie Midden West is aangegaan.
Hoe Bosman het aanpakte – collega Vincent aan het woord
Vincent Ploeg, Projectleider bij Bosman, begeleide de technische installaties op dit project waarbij procesinrichting, de engineering van het ontwerp en het coördineren van de uitvoering centraal staan. Hieronder deelt hij zijn ervaringen, uitdagingen en inzichten.
“In slechts zestien maanden bouwtijd werdt het oorspronkelijke Ringpark-gebouw gerenoveerd tot een kwalitatief hoogstaand, open gebouw met kantoorruimten en verschillende faciliteiten dat duurzaam is, met een BREEAM ‘Excellent’-certificering, waar Bosman een forse bijdrage aan levert met de technische installaties, waaronder een WKO-installatie, lage temperatuur verwarming (LTV), klimaatplafonds en PV-panelen op het dak.”
“Tijdens de sloop zijn materialen en installaties verwijderd om goede isolatie te kunnen plaatsen waarmee de vraag naar warmte en koude wordt verkleind. Een WKO-installatie met warmtepompen zorgt vervolgens voor duurzame restopwekking waarbij de warmte en koude wordt afgegeven via vloerverwarming, –koeling en klimaatplafonds voor een zo hoog mogelijk comfort. Bovendien installeren we ook waterbesparend sanitair en werden watermeters toegevoegd in de tapwaterinstallatie, zodat de gebruiker in het gebouwbeheersysteem precies ziet wat het waterverbruik is. Op het dak komen zonnepanelen en installeren we slimme LED-verlichting. Allemaal ten behoeve van verduurzaming. Overigens zorgden we ook voor de brandmeldinstallatie, sprinklerinstallatie en bijbehorende regeltechnieken.”
“We hebben uitvoerig bekeken en onderzocht of en welke installaties konden worden hergebruikt, omdat dat duurzamer is dan alles vervangen. Helaas bleken de installaties niet geschikt en hebben we toch gekozen voor een volledige vernieuwing nadat uit het 3D-model bleek dat de constructie voldoende ruimte bood voor onder andere de routing. De hoge duurzaamheidseisen vragen bijvoorbeeld om grotere luchthoeveelheden en dus om grotere luchtkanalen.”
“Tijdens de coronapandemie is maar weer is gebleken hoe belangrijk een gezond werkklimaat is. Hier hebben wij tijdens het ontwerp ook goed rekening mee gehouden. Zo hebben wij bijvoorbeeld extra luchtcapaciteit gerekend ten opzichte van de BREEAM eisen en wordt de warmte- en koude middels een homogeen afgiftesysteem geregeld.”
“Het is fantastisch om een oud pand op deze manier en met zo’n grote club mensen nieuw leven in te blazen. Met al die verschillende partijen en personen is communicatie wel eens een uitdaging met name bij wijzigingen of niet voorziene zaken. Communicatie en afstemming zijn dan cruciaal, maar zo lang we maar met elkaar blijven praten en verwachtingen naar elkaar uitspreken, komen we altijd tot een oplossing. Dat blijkt ook op dit project.”
“Doordat de eisen qua thermisch comfort de afgelopen 50 jaar sterk zijn veranderd, heeft dit ook gevolgen voor het volume van de distributieleidingen en –kanalen. Zeker met een renovatiewerk als Rembrandt Park One is de uitdaging dat er vaak grote sparingen in het bestaande beton aangebracht moeten worden. Samen met de constructeur en aannemer is het altijd een interessante puzzel om al deze installaties goed te dimensioneren binnen de kaders van de bouwkundige uitgangspunten.”
“Soms vergeet je dat niet alleen op de Zuidas de mooiste kantoren vindt van Amsterdam. Dat bewijst dit project zeker. Het ligt aan één van de mooiste parken van de stad, waar je tijdens je pauze een heerlijke wandeling kan maken. Ook heb je een prachtig uitzicht over heel Amsterdam. Verder is het supergaaf om een pand dat al meer dan een halve eeuw bestaat, te transformeren naar een gebouw dat weer tientallen jaren meekan. Het gebouw past straks bij wat je mag verwachten van een kantoor in de 21ste eeuw. Een kantoor met technische installaties die duurzaam zijn en passen bij de Europese doelstellingen als het gaat om de energietransitie.”
Samen bouwen aan het succes van jouw project?
Of het nu gaat om een groot project of een gerichte oplossing: je hebt een partner nodig die meedenkt en snel schakelt. Bij Bosman combineren we vakmanschap met strategisch inzicht, van het eerste idee tot de uitvoering. Benieuwd wat we voor jouw organisatie kunnen betekenen?
📞 Neem contact met ons op voor een kennismaking. We denken graag met je mee.
Neem contact met ons op